Досвід розмальовування складної картини по номерах


Хочу поділитися з Вами досвідом моїх проб в новомодному захопленні під назвою "малювання по номерах". Нещодавно отримала в подарунок набір з кішкою, що сидить на вікні, і відразу ж кинулася у бій, тобто, в розфарбовування.

Якщо Ви теж замислюєтеся, чи не спробувати, то, можливо, Вам згодиться моя сьогоднішня стаття, щоб розібратися, що це таке і з чим його їдять.

Отже, для того, щоб почати, Вам знадобиться який-небудь набір для розмальовування по номерах.

Купуючи набір, Ви напевно отримаєте в комплекті:

    полотно на рамі з нанесеними на нього контурами майбутнього малюнка;

    необхідні фарби (акрилові);

    пензлик.

   Крім того Вам напевно при роботі згодяться:

    пластикові непотрібні піддончики або миски (можна залишки глазурованої плитки, в якості палітри);

    вода;

    паперова серветка;

    піпетка.

Детальніше про інструменти, матеріали, технологію

Номери кольорів, якими треба розфарбовувати обмежені області, написані прямо усередині кожної з них або до них проведені палички від написаних номерів з більших областей. Саме тому на інструкції увесь нанесений на канву малюнок ще раз повторений: коли зафарбовуєш велику область, буває неможливо зрозуміти, який колір потрібний для маленької сусідньої.

Помічу відразу, що змішування кольорів - це ціла наука, особливо цікаво намагатися "намісити" нову порцію фарби, щоб по тону вона була такою самою, як і попередня.

Ще одне зауваження: світлих кольорів треба брати при змішуванні все ж більше, а темних поменше, навіть якщо по інструкції написано узяти в рівних кількостях. Шторка у вікні у мене вийшла набагато темніше, менш контрастна, чим на малюнку - зразку (навіть потім довелося зафарбувати сірим білі області, які занадто неправдоподібно виділялися на загальному темному фоні), зображеному на наборі, коли я намагалася змішувати фарби слідуючи виключно інструкції.

Ще про змішування кольорів. У інструкції рекомендується малювати зверху вниз, щоб не розмазати кольори. У мене так не вийшло. Для того, щоб узяти і розфарбувати увесь верх картини, треба багато різних відтінків кольору. Якщо Ви їх намішаєте, вони досить швидко засихають так, що перестають розмочуватися водою. Якщо мені доводилося "тримати" багато намішаних фарб, я відразу ж крапала поверх них краплю або декілька крапель води піпеткою. У такому разі вони зберігалися довше, але теж не нескінченно.

У результаті я дійшла висновку, що треба розфарбовувати області з схожими кольорами. Наприклад, в перший день я розфарбувала тільки цегляну стіну по краях картини, потім - усю штору і саму раму вікна, частину кольорів (там теж чорний, білий і сірі відтінки).

Не можна набирати фарбу з тюбика пензликом, забрудненим в іншій фарбі. Це може позначитися на відтінку наступного змішуваного кольору не кращим чином. Треба спочатку помити пензлик у воді і протерти паперовою серветкою. Аналогічно не варто розфарбовувати відразу дві сусідні області, якщо Ви, звичайно, не хочете спеціально змастити межу між двома відтінками.

Акрилові фарби розбавляються водою, але не раджу занадто старатися, тому що нанесені на канву лінії і (головне!) номери потім негарно проглядають крізь нанесену фарбу. Мені доводилося іноді наносити три-чотири шари фарби (особливо білою), щоб перестали проглядати цифри.

Ну а ще, окрім поганої "укривчивості" і деякої зміни відтінку при розбавленні, занадто розведені водою акрилові фарби дуже розтікаються по полотну, важко утримати їх в потрібних межах (іноді дуже мініатюрних).

Деякі особливо дрібні деталі (білі квіточки крапками, вуса і крапочки на кішці) не відмічені, оскільки вийшли б зовсім вже мікроскопічними, тому їх треба потім намалювати самим в міру можливостей і здібностей.

І взагалі, після того, як усі області зафарбовані, картина формально вже готова. За бажання її можна покрити лаком на водній основі.

Але формальна готовність не відміняє можливості допрацьовувати картину далі : накладати тіні, опрацьовувати деталі. Напевно, якраз тут і починається творчість, після завершення монотонного ремісництва по розфарбовуванню. Я прибрала на картині сильно світлі відблиски, які впадали у вічі, трішки освітлила очі кішці, пограла з тінями на рослинності і кольорах. Поки що картина не покрита лаком і над нею можна ще працювати і працювати.

По суті розмальовування по номерах - це своєрідна суміш розфарбовування для дорослих (на наборі написано, що призначений від 8 до 88 років) і вишивання хрестиком.

Якщо Ви хочете купити набір для того, щоб навчитися малювати самостійно - поспішаю Вас розчарувати, тому що не думаю, що малювання художника і малювання по номерах має щось спільне, тому і не думаю, що це може допомогти Вам навчитися малювати.

В процесі малювання увага концентрується на конкретній колірній плямі, потім на наступній і так далі, картину цілком не бачиш, не сприймаєш, як художник. Зате потім, якщо раптом доводиться відірватись, повертаєшся до роботи і дивуєшся, що виходить вже така краса, невже це моя робота. Приблизно те ж мене захоплює у вишивці хрестиком : коли з окремих незрозумілих хрестиків (читай: плям, областей) поступово складається готова осмислена картина з переходами кольору і так далі

Якщо Ви вишиваєте хрестиком виключно картини для розвішування на стінах Теж виходить цілком собі красива картина по номерах, і навіть дизайни бувають для вишивки хрестиком і розмальовування по номерах однакові.

Якщо Ви, проте, вишиваєте хрестиком частіше не картини, а подушки, серветки, листівки, чохли на все підряд або використовуєте вишивку ще якось інакше, то варто продовжувати вишивати хрестиком.

Ще безперечним мінусом конкретно для мене була відсутність тактильних відчуттів, характерних для улюбленої мною за це вишивки хрестиком або, скажімо, бісероплетіння. Мені їх дуже бракувало.

Величезним плюсом цього виду творчості є швидкість: за 4 дні картина 23х30 см була готова (можна, звичайно, тепер удосконалювати її до безкінечності або доки не закінчаться фарби, але через 4 дні вона стала повністю зафарбованою і тому формально готовою). Вишивка (про яку б техніку не йшла мова) займе в рази більше часу.

Я для себе вирішила, що, можливо, повторю досвід розмальовування по номерах, але тільки у тому випадку, якщо дизайн буде таким, що міцно візьме за душу, ставити на потік таке малювання не хочеться із-за мінусів, які я вище описала.

Сподіваюся, що моя стаття допоможе Вам визначитися, чи підходить особисто для Вас такий вид творчості, як розмальовування по номерах.

Традиційно бажаю Вам творчих успіхів!

Автор текста: Богдан Власенко